Porsiyonluk kıyma ve dondurucu tarifleri

Annekaz
26 Haziran 2014
2 Yorum

Bahar başladı mı kış hazırlıkları başlıyor.Derin dondurucusu yada deep freezi olanlar ne saklasam ne dondursam nasıl dondursam diye düşünmeye başladılar.Benimde kış hazırlıklarım ve dondurucu için özel yöntemlerim var tabi kiAlışverişimi genelde aylık yapıyorum deterjandı tuzdu çaydı şekerdi genelde bunlar, kıymayı eti de aylık aldığım oluyor o zaman aklımdaki aylık mönüye göre parçalara ayırıyorum.Yukarıdaki yöntem çok kullanışlı herkese tavsiye ederim.kilitli poşete kıymayı koyup içindeki havasını alarak ağzını kapatıyoruz.kalem yada benzer bir objeyle karelere bölüyoruz bu şekilde bozmadan dondurucuya yatırıyoruz.Donduktan artık katlayıp dondurucuda kullanıncaya saklıyoruz.Kullanmak istediğimiz zaman poşeti açıp bir parça alıp gerisini dolaba koyuyoruz.Bu şekilde diğer porsiyonlar erimiyor tertemiz bir kullanım şekli.

Dolap hususunda en önemli nokta eriyen buzu çözülen şey dolaba asla tekrar girmez sadece et için değil bütün gıdalar için geçerli bir kuraldır.

Ayrıca en çok sevdiğim ve çok pratik olan dolap tarifimse taze fasulyedir.Taze fasulyeyi ayıklar dilerim.Yıkar ve süzerim tencereye sıvı yağ ve doğranmış kuru soğanı kavururum taze fasulyeleri üzerine boşaltıp kısık ateşte rengi açık yeşile dönene kadar pişiririm.İki domates doğrar ve 5 dk daha pişiririm.soğutur ve kilitli poşetlere koyup saklarım kışında ihtiyaç duyduğumda buzunu çözüp tencereye koyar biraz daha saçla baharat tuz vs ekler pişiririm.Herkesin kendine göre bir yöntemi var tabi mesela mısır saklarım çocuklar böyle koçanı ile kışın ortasında yerler.Yazın ucuz ve bol olan mısırı alır kabuklarını soyar poşete koyarım o kadar. Kışında düdüklüye koyar normal bir şekilde pişiririm.Kabuklarını da buradaki çalışmalardan yapabilirsiniz.=) Kışın yazı yazında kışı düşüne düşüne ömrümüz geçiyor işte bu şekilde daha paylaşımlar sürecek

ilk yayın tarihi: 23 ,05,2008

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (2)
  1. rüzgar dedi ki:

    Ben kıymayı küçük parçalara bölüp ayrı poşetlere doldurup donduruyordu. bak bu çaok daha kolay ve pratik bir yöntemmiş. Sağol :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim