SBS kaldırıldı ama kaldırılmadı!

Annekaz
28 Haziran 2010
1 Yorum
Aralarında 3’er yaş olan çocuklarım olduğu için sağ olsun MEB’in her türlü değişimini iliklerimize kadar hissetmişizdir. Ders değişiklikleri , kıyafetler, sistem değişiklikler, OKS , SBS aklınıza ne gelirse :)
Bu sene  yine SBS kalktı fakat SBS’ye girmiş bir çocuğunuz varsa aslında kalkmadı çünkü SBS’ye girenler için SBS sınavları devam ediyor. Oğlum 7. sınıfa giderken OKS kalkmış yerine SBS gelmişti o zaman SBS geldi ama bundan sonraki öğrenciler içindir denmemişti. 7. sınıftaki çocuk SBS’ye girmişti. Bundan 3 sene önce uygulanan sistem daha iyi denilip bu sene 6. sınıfa giden kızım sözüm ona daha kötü olan sınav sistemine mecbur bırakılıyor. Gerçi hangisi daha iyi kavrayabilmişte değilim.
SBS’ler aslında okulların seviyelerini ölçmek için kullanılacaktı. Kullanılmadığı ortada okulların seviyeside ortada .. Nimet Çubukçu bana kalırsa iyi niyetli, orta öğretim ile ilgili araştırmalara değer veriyor ve bu konuda hazırlanan raporları dikkate alıyor.  Bu kararın arkasında biraz da TED  var. Geçen sene orta öğretime geçiş sistemi ile çok geniş araştırmalar ve raporlar hazırlayıp bakanlığa sundular. Geçen hafta TED başkanı Selçuk Pehlivanoğlu Balçiçek Pamir’in programında Nimet Çubukçu’nun açıkladığı programa benzer bir sistem hazırlığı açıkladı. Düz liseler Anadolu Lisesi olacak  meslek lisesi sayısı artırılacak falan filan. Bu işlemler tabelada kalınca olan tabi çocuklara oluyor. Artık biz veliler hangisi iyi hangisi kötü bir birine karıştırır olduk yapacak çok şey de yok özeli de devleti de aynı çarkın içinde ortada eşitlikten söz etmek ne kadar doğru orası tartışılır. Neticede SBS kalktı, bu durum bu sene 5. sınıfa gidecek kızım için geçerli tabi o sınav çağına girene kadar başka  bir değişiklik olmazsa..
Not: TED raporlarını buradan inceleyebilir ve okuyabilirsiniz.
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (1)
  1. karabidikim dedi ki:

    eğitim sistemimiz tam bir felaket

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim