Bulanık turşu suyu nasıl düzeltilir?

Annekaz
27 Eylül 2020
Yorum Yok

Turşu kurmak pratikte çok kolay gibi görünse de oldukça zordur. Turşu kurulurken kullanılan sirke, tuz, limon hatta su bile turşunun tadını değiştirebilir. Ev yapımı turşu nasıl olursa olsun her zaman en iyisidir. Kendi seçtiğiniz  doğal malzemelerle evde yaptığınız turşu uzun sürede fermente hale gelir. Fermente turşu bağırsaklar için oldukça faydalıdır.

Bulanık turşu suyu nasıl düzeltilir?

Evde yaptığınız turşunun bulanık renkli olmasının bir kaç nedeni vardır. Turşunuzda Domates varsa  turşu suyunun rengi bulanık olabilir mesela, kullandığınız sirke, ya da kullandığınız su bile turşunun rengini zamanla değiştirebilir eğer turşunuzun tadı tuzu yerindeyse bu çok mesele edilecek bir konu değil ama siz turşu suyunuzun renginin güzel görünmesini istiyorsanız size harika bir önerim var.

 

Bulanık turşu suyunun rengini düzeltmek için sakın turşunun suyunu değiştirmeyin bu bütün faydalı bakterileri aşıp götürür ve turşunuz kısa sürede bozulabilir. Bulanık turşu suyunu düzeltmek için en olay yol turşunun üzerine  1 bardak kadar mor lahana eklemek olacaktır bu basit yöntemle hem turşunuz daha lezzetli hale gelecek hem de turşu suyunuz pembe bir renkte olacaktır. Dürüst olmak gerekirse bulanan turşu suyu su gibi şeffaf bir renge dönmez. Bunun yerine turşuya uygun renk veren malzemeler katabilirsiniz.

Mor lahana  ya da küp küp doğranmış kırmızı pancarlar  turşu suyuna eklenir. Turşu olduktan sonra ya da bulanıklığı görür görmez bunu yapabilirsiniz. Lahana veya pancar bir iki güne rengini salar. Turşuyu mutlaka cam kavanozlara kurun karanlık bir yerde saklayın ve turşunuzdan sebzeleri  çıkarırken ya eldiven kullanın ya da maşa ile alın.

Patlıcan turşusu tarifi ve diğer  yemek tarifleri için sayfalarımı ziyaret edebilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim