Çılgın para tasarruf yöntemleri

Annekaz
21 Mayıs 2022
Yorum Yok

Türkiye yüksek enflasyonla baş başa. Ülke ve para yönetimindeki yanlışların acısını biz çekiyoruz. Peki yüksek enflasyonda nasıl  tasarruf edilir? En çılgın yöntemleri derledim..

TÜRK LİRASINI ELİNİZDE TUTMAYIN

Buradan yatırım tavsiyesi verecek değilim ama yüksek enflasyon varsa o ülkede para değersizdir yapılacak şey belli. Her şeye  zam gelirken paranızı GEREKLİ şeyler için harcayın. Asla liralarınızı kumbarada biriktirmeyin. Evinizde yağ, şeker, un, makarna, kedi maması, kahve, çay vs vs alın stok yapın. Uzun süre idare edebilecek gıdalar, temizlik malzemeleri her zaman özellikle indirim fırsatları ile beraber alınabilir. Online uygulamaları indirim kuponlarını takip edin.

Aylık ödeme imkanınız varsa lira borçlanın, ev mi alırsınız arsa mı alırsınız altın mı alırsınız onun kararı siz de ama enflasyon lira borçlanmak için güzel fırsat.

Gelelim günü kurtarmaya damlaya damlaya göl yapmaya..

Para biriktirmenize yardımcı olacak minik  fikirler

Yumurta kolilerini atmayın viyoller kağıt sıkıntısında dolayı  artık çok değerli. Annenizi babanızı nazını çekecek kim varsa tembihleyin onların da atmasını engelleyin zira bir viyol 1 liraya geri alınıyor. Bunun yanında  çöpleri ayrıştırıp metal ve kağıtları satabilirsiniz.

Musluk Suyu için su almış başını gitmiş arıtıcınız yoksa durum çok daha zor ama tasarruf böyle bişi. Şehir suları sağlık standartlarında içilebilir deneyin derim..

Kıyafet almayın.. Kıyafetler çok pahalı ucuz olanlar da iki yıkamalık yeni kıyafet almayın.. kalitesiz şeylere para vermeyin.

İkinci el  kıyafet alın satın.. Özellikle çocuklar için ikinci el uygulamaları takip edin yeni gibi kıyafetleri yarı fiyatına alıp satabilirsiniz.. Yine evde kullanmadığınız şeyleri paraya çevirin mesela yoğurt makineniz var kullanmıyorsunuz satın  3 –  5 – 10 demeyin dolar alın. Temizlik kovası, ayakkabı, cam vazo vs her şeyi satabilirsiniz..

Abonelikleri azaltın – birleştirin Netflix, spotify gibi dijital abonelikleriniz varsa paylaşımlı olarak kullanın.

Kumaş ped kullanın: Gerçekten pedler çok pahalı, adet kabı kullanabiliyorsunuz devam edin  menstural cup  nedir?  Kullanamıyorsunuz özellikle eski nevresim çarşaflar harika  bir seçenek biraz dikiş biliyorsanız sıvı geçirmez pedler dikebilirsiniz.

Kağıt havluları unutun. Mutfak için ucuz ve yıkanabilir küçük havlular satılıyor alıp çok  uzun süre kullanabilirsiniz. . Aşağıdaki videoda kumaş  rulo mutfak havlusu dikimi..

ÇILGIN PARA BİRİKTİRME FİKİRLERİ

Sigarayı Bırakın: Sigara alışkanlığını terk etmek için harika bir fırsat. Zira 1 paket sigara 40 lira oldu olacak.

Siyah kıyafetleri boyayın: Siyah özellikle pamuklu siyah kıyafetleri siyah boya ile makinede  kolayca boyayabilirsiniz. Özellikle  kot pantolon ve ceketler ilk günkü gibi oluyor.. siyahları ayrı yıkamaya dikkat edin.

Bunu da seversin  Tost Makinesinde çıtır börek

Araba birleşimi yapın: Bunu biz 6 aydır uyguluyoruz. Mesela Her gün A noktasından D noktasına gidiyoruz. D noktasına gidenleri buluyoruz hatta aradaki B,C, Ç, noktalarına gidenleri de buluyoruz 4 – 5 kişi tek arabada gittiği mesafeye göre ücret alıyor ya da bizim yaptığımız gibi her depo doldurmada birimiz karşılıyoruz. Bununla ilgili bir uygulama var mı bilmiyorum ama bir kaç otobüs değiştirenler vs için oldukça uygun.

Fırında su ısıtıcısı tost makinesini unutun: Maalesef çok elektrik harcıyorlar fırında bir şey pişirecekseniz mesela tavuk ocakta pişirin yok illa pişecek diyorsanız bir kaç ürün birden yapın ekmek vs.. bunları da tasarruflu 3 sistemli elektrik saati kullanıyorsanız 22: 30 dan sonra yapın. Hatta tüm elektrikli işleri o zaman saklayın. Fırınsız ekmek tarifi

Tost makinası açmak yerine de makinanın plaklarını çıkarıp ocakta yapabilirsiniz. Bakınız elektriksiz ocakta tost .

Son olarak alırken mutlaka fiyat karşılaştırması yapın internette çok daha uygun muadiller bulunabiliyor….vee sağlığınıza dikkat edin.

veeee tabi ki Kredi kartı kullanmayın..

Biraz aşırı olabilir ama evleri birleştirin: Özellikle kış aylarında anneniz babanızla  beraber yaşayabilirsiniz. Yakıt tüketimini bölüşerek bu konuda destek görebilir ya da destek alabilirsiniz.

Para artandan değil ayrılan bütçeden birikiyor. Mesela 5000 maaş alıyorsunuz bunun her ay 500 lirasını ayırmaya çalışın tabi ki lira olarak değil mesela her ay 20 – 30 euro bir kenara ayırmaya çalışabilirsiniz.

TLC Pintiler moduna geçmek istemiyorum. Zincir marketlerin çöpe attığı gıdaların haddi hesabı yok ama onlarda  daha uygun fiyata satacak vicdani değerler de yok. Amerika ile Türkiye tasarruf şartları çok farklı. ev harcamalarını vergiden düşürebiliyorlar,  sabit olan bir para birimi ile para biriktirebiliyorlar.. Bizdeki durum her şeyi stoklamak ya da harcamamak üzerine kurulu.. parası olanlar sabit geliri olanlar ise temettülere yatırım yapabilir, lira borçlanıp uygun şekilde diğer emtialara yatırım yapabilir.

 

Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim