Hastaneye bebek küvöz bakım ücreti ödemeyin

Annekaz
16 Şubat 2012
5 Yorum

Türkiye’de hamilelik muayene ve doğum ücretleri hangi hastanede yapılırsa yapılsın ücretsiz, hatta o milyarlar tutan bebek yoğun bakım ve küvözde bakım da yine tamamen ücretsiz. Bugün Ali Tezel TV8’de Böyle Bir Şey Var mı! programına katıldı. Ali Tezel özellikle özel hastanelerin hastalardan aldığı haksız paralarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Şöyleki; çocuklardan, hamilelerden, malul ve yatalaklardan özel hastaneler dahil provizyon bile kesip tek kuruş alamaz yasa bunu diyor ama hastanelere SGK tarafından gönderilen tebliğde bu kısım unutulmuş ya da eksik bırakılmış, ama ücret almayan hastaneler de var.

Fakat özellikle özel hastanelerde doğum yapıp bebeği yoğun bakımda ya da küvözde kalan ailelere binlerce liralık fatura çıkartılıyor fakat anne ve babalar tek kuruş ödemek zorunda değil çünkü bebeklerden, kanserlilerden, acil vakalardan , doğumsal anomalilerden, yanık ve doku organ nakli vakalarından tek kuruş yine para alamazlar. Hastanelerde şöyle bir uygulama yapılıyormuş, mesela bebeğin küvöz bakım ücreti 2 bin lira tuttu ” fatura almayın sizden 1500 lira alalım”  diyorlarmış. itiraz ettiğiniz ama ödemek zorundasınız vs dediler.. Böyle bir uygulamada Ali Tezel ayrıntılı faturayı alın ve  ödeyin doğruca SGK’ya gidip şikayet edin diyor ya da 170’i arayıp söz konusu hastaneyi de  şikayet edebilirsiniz diye de ekliyor. Çünkü hastaneye istenen paranın 5 katı para cezası kesilip, hastanın ödediği ücret iade ediliyor..

Özellikle bu küvöz meselesinin ailelere nasıl maddi bir yük bindirdiğini biliyorum aman dikkat boşuna paraları saçmayın :))

Bunu da seversin  Bebeklerde Kızamık Hastalığı Nedir?
Etiketler:
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular
Yapılan Yorum Sayısı (5)
 1. hamit dedi ki:

  08.12.2015 Tarihinde eşim erken doğum sebebi ile doğumunu gerçekleştirdi ve solunum zorlugu gerekçesi ile KÜVÖZ’e Alındı. Çevrede söylenenlere göre Küvöz ücretlerinin dudak uçuklatacak durumda olduğu söyleniyor, daha ayrıntılı bir bilgi vermenizi arz ederim..

 2. Murat dedi ki:

  Bugün itibariyle kardeşim özel bi hastanede erken doğum yaptı. Kardeşimin ve eşimin ssk sı yok bebek 45 gün küveze alındı. Doğum ücreti 3500 tl küveze ayrı ücret alınırmı?

  • annekaz dedi ki:

   170 i arayıp mutlaka sorun hem doğum hem de küvözle ilgili en sağlıklı bilgiyi oradan alabilirsiniz. SGK sı olanlar kurumdan ödedikleri parayı geri alıyorlar ya da hiç ödemiyorlar ama SGK sı olmayanların durumunu bilemiyorum.

 3. Nevci dedi ki:

  184 arayın ve öğrenin hiç bir hastane yoğun bakımda kalan bebekten ücret talep edemez SGK olsun olmasın isterse yabancı olsun fark etmiyor yoğun bakım ücreti talep ettiği anda şikayet edin Etekleri tutusuyor inanin bunu yaşıyorum suan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim