İşkembe Çorbası

Annekaz
23 Ağustos 2010
Yorum Yok
İşkembe yemeyen ya da vejeteryan oruçlular bana çok kızacaklar ama kendisi çorbaların şahıdır :)) Bir kaç gündür pek iyi değilim bloguma istediğim özeni gösteremiyorum  yakında her şey düzelecek ama yapılan davetlerin yemeklerin fotoğrafları çekiliyor tabi ki İşte en son iftar sofrasından mükemmel bir işkembe çorbası bu çorba neredeyse 12 kişilik çiğ işkembe haşlanırken yüzde 50 ye kadar fire verebilir 2 kiloluk bir işkembe pişirilince yarı yarıya azalır bunu göz önünde bulundurun.
12 kişilik işkembe çorbası
Yaklaşık 2 kilo temizlenmiş çiğ işkembe
1 bardak un
2 litre su , tuz
2 kaşık margarin
Sosu için sarımsak isteğe göre sirke limon
İşkembe sıcak su ile yıkanır büyük parçalar halinde yaklaşık 2 litre suda tuzsuz olarak 45 dakika pişirilir. ( bu 45 dakika tencereye göre değişiyor benim düdüklü biraz geç pişiriyor) Pişirilen işkembe doğranabilecek sıcaklığa gelince küçük küçük doğranır. Bir tencereye iki kaşık margarin atılır ve 1 bardak un kavrulur üzerine işkembeyi haşladığımız su yavaş yavaş dökülür yaklaşık yarım litre artırılarak bütün su bu tencereye aktarılır ve üzerine doğranmış işkembeler atılır tuzla tatlandırıldıktan sonra yaklaşık 20 dakika bu şekilde pişirilir . Ben Ocaktan alınca yaklaşık 6-7 diş sarımsağı ezip ekliyorum sofrada isteyen limon ve sirkesini atıyor tabi bu kısımlar isteğe bağlı afiyet olsun. Bereketli İftarlar
Bunu da seversin  Kat kat tepsi böreği
Facebook'ta Paylaş Twitter Paylaş Google+'da Paylaş Tumblr
Benzer Konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkimda
AnneKaz
Merhaba, Anne Kaz 21 yıldır evli, üç çocuk annesi, çalışan bir kadının günlüğü. Aklına gelen her şeyi yazar, yer, içer, gezer, sever hayatın her anından kendine bir mutluluk payı çıkartır bunu da paylaşır.
Tavsiyelerim